Kompostový čaj

Čo je kompostový čaj, na čo je dobrý a ako ho vyrobiť? Kompostový čaj je voda s miliardami prospešných pôdnych baktérií a mikroorganizmov. Tie pomáhajú rastlinám získavať cenné živiny z pôdy aj bez pravidelných dávok umelých hnojív. Pri aplikácií priamo na list vytvoria ochranný povlak a ochránia tak rastlinu pred chorobami a plesňami.

Tak ako si človek po užití antibiotík musí doplniť probiotické baktérie na obnovu správnej mikroflóry v črevách, tak je prospešné aj do vyčerpanej, prípadne chemickými postrekmi a umelými hnojivami zničenej pôdy s nízkym obsahom kompostu dodať novú dávku životaschopných mikroorganizmov. Mikroorganizmy obnovia rovnováhu a umožnia rastlinám opätovne prijímať všetky živiny obsiahnuté v pôde.

Pre ideálne namiešanú a prevzdušnenú pôdu s vysokým obsahom kompostu a množstvom dážďoviek nemá kompostový čaj príliš veľký význam. Taká pôda už obsahuje dostatok pôdnych baktérií a mikroorganizmov a je dostatočne živá na to, aby rastlinám poskytla všetko čo potrebujú. Avšak, kto takú pôdu má?

Kompost

Ako vyrobiť kompostový čaj

Výroba kompostového čaju je možná ručne, alebo sa dá urýchliť pomocou techniky za pár desiatok Eur a ušetriť si tak manuálnu prácu.

Princíp výroby je jednoduchý, dať do vody materiál obsahujúci mikroorganizmy, ktoré chceme namnožiť. Vytvoriť im ideálne podmienky na extrémne rýchle množenie – t. j. dodať do vody dostatok vzduchu a dostatok výživy. Potrebujeme namnožiť aeróbne pôdne baktérie, ktoré potrebujú k životu kyslík, preto treba do vody dodávať vzduch. Výroba trvá 24 až 48 hodín, záleží od vonkajšej teploty.

Čo treba na výrobu kompostového čaju

  • čistý sud (neobsahujúci žiadne zvyšky chemických prípravkov, fungicídov, herbicídov ani umelých hnojív)
  • vodu (ak použijete chlórovanú vodu, nechajte ju aspoň jeden deň pred použitím odstáť)
  • nesírenú melasu
  • palicu alebo vzduchovací motorček, kompresor používaný pre akvárium
  • materiál obsahujúci pôdne baktérie – pár hrstí kompostu, výlučky dážďoviek, tlejúci materiál z lesa, hrsť chemicky neošetrenej pôdy najlepšie z miesta, kde sa vašim rastlinám darí najviac – čím väčší rozptyl materiálov, tým lepšie

Do suda nazbierame materiál obsahujúci pôdne baktérie a mikroorganizmy – môže byť hotový kompost, malé množstvo tlejúcej vrstvy pôdy z lesa, chemicky neošetrená pôda z miesta kde sa vašim rastlinám darí najviac a úplne najlepším materiálom sú výlučky dážďoviek – tie môžu obsahovať až 30 000 rôznych druhov pôde prospešných baktérií. Výlučky dážďoviek nájdete v blízkosti kompostu.

výlučky dážďoviek

Pôdny materiál dáme do nádoby a pridáme melasu.

Potrebné množstvo melasy:
Na 20 litrový sud 2 polievkové lyžice melasy. Na 200 litrový sud jeden pohár. To bude dostatok výživy pre pôdne baktérie na 3 dni.

Zalejeme vodou, tak aby čo najviac vznikali bubliny a voda sa poriadne prevzdušnila. Voda by mala mať izbovú teplotu. V studenej vode bude množenie prebiehať pomalšie.

prevzdušnená voda na kompostový čaj

Následne vo výrobe pokračujeme ručne alebo pomocou vzduchovacieho motorčeka.

Ručná výroba:

  • Zo začiatku ručnej výroby kompostového čaju potrebujete byť na záhrade aspoň 3 hodiny a každých 20 minút sud s vodou premiešať takým spôsobom, aby sa v ňom vytvoril vodný vír. Začnete miešať palicou krúživými pohybmi od kraja a krúživými pohybmi palicu presúvate smerom do stredu. Pár krát na jednu stranu, potom na druhú stranu. Čím väčší a rýchlejší vír vznikne, tým lepšie.
    Následne stačí miešať raz za čas, vždy keď budete mať príležitosť.

Výroba pomocou vzduchovacieho motorčeka:

  • Najdostupnejší spôsob ako do vody dodávať vzduch nepretržite 24 až 48 hodín je vzduchovací motorček pre akvárium.

    Pre 200 litrový sud budete potrebovať aspoň 2 kusy. K motorčekom treba hadičky a ideálne aj prevzdušňovacie kamene. S pórovitými vzduchovacími kameňmi sa bublín bude tvoriť oveľa viac a budú mať výraznejší efekt.

Ako zistiť či je výroba dokončená

Najjednoduchšie ako zistiť, či je kompostový čaj už hotový, je pozorovať vznikajúcu penu na hladine. Pena sa vytvára z plynov, ktoré mikroorganizmy produkujú a je to zaručený spôsob ako zistiť ich prítomnosť vo vode aj bez mikroskopu. Z vody bude tiež cítiť sladkú vôňu.

Po dokončení množenia (za 24 až 48 hodín) je možné kompostový čaj vyliať do pôdy, postrekovať na listy rastlín, alebo vyliať na kompostovú hromadu aby sme urýchlili jej rozklad. Nemá význam kompostový čaj skladovať, pôdne baktérie by uzavreté bez prístupu vzduchu neprežili a rovnako ich vo vode nenechávajte dlhšie než 3 dni, došla by im výživa.

Biofilm po výrobe kompostového čaju

Po použití dobre preláchnite čistou vodou sud a postrekovač. Vytvorený biofilm sa bude po uschutí odstraňovať len veľmi ťažko a mohol by upchať postrekovaciu trysku.